Josefas Wallnigas: 2023 m. Kalėdų sveikinimai mūsų Draugijai

Mūsų draugijos narys, prof., dr. J. Wallnigas atsiuntė mums sveikinimus ir mintis Advento,  artėjančių Kalėdų ir Naujųjų Metų proga.

“Pradedame gyventi Advento laiku, kai Kalėdų nuotaika paliečia kiekvieno mūsų sielą. Nuoširdūs sveikinimai visiems mūsų draugijos nariams!

Amerikiečių dainininkė Barbara Bonney, sopranas, Zalcburgo universiteto Mozarteum profesorė džiaugiasi, kad puikaus Mozarto kūrinio „Et incarnatus est“(Jis įsikūnijo) interpretacija gali paskatinti mus susimąstyti apie Kalėdų prasmę.

Barbara Bonney – Et incarnatus est“ auf YouTube an https://youtu.be/E2LGb9HWSUU

Mano mintis apie Adventą, Kalėdas, Mozartą rasite čia žemiau“.

Josefas

 

Kalėdinės mintys apie „Et incarnatus est“

 

Tai yra vienas didžiausių krikščioniškojo tikėjimo slėpinių, kurie mus, tikinčiuosius, paliečia gilia nuostaba ir dėkingumu. Kaip ir kiekvienas iš mūsų, turintis individualų, gerbtiną požiūrį į religiją, regime, kad Mozartas buvo giliai tikįs ir gebąs nuostabiu būdu šiuos slėpinius perteikti muzika.  Mišių c-moll dalis „Et incarnatus est“ man yra labiausiai jaudinantis muzikinis didelės nuostabos šiuo dieviškuoju stebuklu vaizdinys: žvilgsnis į ką tik gimusį kūdikėlį Jėzų.

Tačiau kaip Mozartas tai pasiekia ? Jis pasirenka pastoralinio 6/8 metro F-dur tonacijoje rūbą, kokį piemenys naudoja ir Bacho bei Händelio kūriniuose. „Ex Maria virgine“: nuskambėjus vos keliems taktams, regis, pamatome ir išgirstame Mariją, meiliai sūpuojančią rankose kūdikį, migdančią jį daina. Ją palydi Concertino – nedidelis fleitos, obojaus ir fagoto ansamblis orkestre, kurio melodija pakyla virš Jėzaus prakartėlėje, kaip ir tų nedidukų mielų angelėlių galvutės su sparneliais.

Tikrasis muzikinis stebuklas, man regis, glūdi visiškai netikėtame harmoningame posūkyje, kuris triskart mus nustebina „Et incarnatus est“- sekos pabaigoje. Nustebina savo nelauktumu. Tarsi žvelgtum į besišypsantį kūdikėlio Jėzaus veidą… ir su dėkingumu nusišypsotum ir jam.

Taip yra ir kūdikėlio Jėzaus atvaizdo riešuto kevale atveju, kuris lydi mane nuo vaikystės jau daugiau kaip 70 metų, jis mano delne visiškai saugus. Kai jį pamatau, patiriu Mozartiškąją malonę, kurią ką tik minėjau.

Turbūt tai pati gražiausia Kalėdų dovana, kurią mes galime gauti ir perduoti kitiems muzikos dėka: klausytis „Et incarnatus est“ arijos, perteiktos  nežemiškai gražia Barbaros Bonney interpretacija. Galbūt joje atsispindi nors maža dalis to, kas mums per Kalėdas yra arčiausia širdies: tiesiog atverk delną ir stebėkis!

Wallnig

W2

 

Barbara Bonney – Et incarnatus est“ auf YouTube an

https://youtu.be/E2LGb9HWSUU

 

 

 

 

 

Vertė Inga Bartkuvienė