Sekmadienio popietėje „Vien Viena“

 

Ciurl kv 5 photo- D.Matvejev© (1)

 

Čiurlionio kvartetas. Iš kairės: Gleb Pyšniak, Darius Dikšaitis, Jonas Tankevičius, Gediminas Dačinskas. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

 

2018 m. balandžio 15 d. Nacionalinės filharmonijos surengtame sekmadienio koncerte Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Vilniuje) griežė Čiurlionio kvartetas. Koncertas buvo sudėliotas tik iš vieniečių kompozitorių  –Josepho Haydno, Franzo Schuberto, Antono Weberno – kūrinių styginių kvartetui. Čiurlonio kvartetas pasirodymus kaskart papuošia retai grojamu, užmirštu ar kitaip antrame plane atsidūrusiu opusu. Šįkart tas žiedelis buvo puantilizmo pradininko Antono Weberno net 9 minučių trukmės pjesė Langsamer Satz/Lėtoji dalis. Popietę pradėjo Josepho Haydno kvartetas B-dur op. 76 Nr. 4 (vėliau pavadintas „Sonnenaufgang“/„Saulės patekėjimas“), antrojoje dalyje girdėjome Čiurlionio kvarteto repertuaro vieną populiariausiųjų šedevrų – Franzo Schuberto kvartetą  Nr. 14 d-moll, D. 810, „Der Tod und das Mädchen“/„Mirtis ir mergelė“.

Čiurlionio kvarteto kelyje tai nebuvo eilinis koncertas, galėtume šį pasirodymą laikyti istoriniu – Jonas Tankevičius, Darius Dikšaitis (smuikai), Gediminas Dačinskas (altas) pirmą kartą reikšmingai muzikavo su naujuoju savo nariu, violončelistu Glebu Pyšniaku. Jam pultą perdavė violončelistas Saulius Lipčius, su ansambliu bendradarbiavęs nuo jo įsikūrimo dienų. Jauniausias kvarteto muzikantas baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, prof. Rimanto Armono klasę.  Studijas tęsė Vienoje: kamerinės muzikos įgūdžius lavino su mūsų Draugijos bičiuliais profesoriais Johannesu Meissliu,  Wolfgangu Klosu,  Avedis Kouyomdjianu, solisto specialybę baigė su pagyrimu pas prof. Nataliją Gutman Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien/Vienos miesto privačiame muzikos ir meno universitete. Darius Dikšaitis ir Gediminas Dačinskas taip pat buvo nutūpę Austrijoje (Zalcburge).

Lietuvos ir Austrijos draugijos atstovai klausėsi pirmojo šios sudėties Čiurlionio kvarteto koncerto, linki jo nariams ilgų kūrybinio bendradarbiavimo metų.

 

Rita Nomicaitė