Lietuvių ir austrų draugystė patiria naują kvėpavimą
Lietuvos ir Austrijos santykių tema niekada nebus galutinai išsemta. Taip sakė austrų žurnalistė Judith Lewonig, prieš kelerius metus apžvelgusi savo knygoje 2500 metų trunkančią šių šalių santykių istoriją.
Deja, dar ne visi žino jos suminėtus įdomius faktus. Tarkime, kad net aštuonios Habsburgaitės buvo ištekėjusios už Jogailaičių, kad šios dvi galingos dinastijos kadaise varžėsi dėl dominavimo Europoje. Taip pat skaitykite: Austrė lietuviams sugrąžino lenkų nusavintus didikus.
Galbūt bendra Austrijos ir Lietuvos istorija įkvėpė šalis artimai bendrauti ir moderniais laikais?
Šią savaitę valstybiniu lygiu Vilniuje paminėtas Lietuvos ir Austrijos draugijos bei Austrų literatūros skaityklos 25-metis. Į šventinį renginį atvyko Austrijos Respublikos užsienio reikalų ministerijos generalinis sekretorius dr.Johannesas Peterlikas, Austrijos ambasadorė Lietuvai Yvonne Tončič-Sorinj, mūsų Seimo narių, Austrijos garbės konsulas prof.dr. Vytautas Mizaras. Vakare Vienos klasiką ir lietuvišką muziką griežė Valstybinis Vilniaus kvartetas.
Svečiai gyrė draugiją ir skaityklą už turiningą veiklą, o J.Peterlikas apdovanojo jų aktyvistus Austrijos užsienio reikalų ministerijos padėkos raštais. „Jūsų dėka Lietuvoje plaka Austrijos širdis“, – sakė Austrijos ambasadorė Y.Tončič-Sorinj.
Austrija lietuviams – ne tik dieviškų peizažų ir kultūros turtų kraštas. Ji daugybei mūsų šviesuolių suteikė prieglobstį Antrojo pasaulinio karo metais – vien Zalcburge „perkeltųjų asmenų“ stovykloje glaudėsi apie 400 lietuvių.
Sovietmečiu zalcburgiečių palaikymą jautė Lietuvos tikintieji, kovoję prieš tikėjimo laisvės suvaržymus. Po 1991 m. sausio 13-osios įvykių Zalcburgo žemės vyriausybė kartu su Zalcburgo Vaistinių rūmais atsiuntė į Vilnių 2,5 milijonų šilingų vertės labdaringą medikamentų siuntą, Austrija taip pat suteikė finansinę paramą artimųjų netekusioms šeimoms.
Lietuvos ir Zalcburgo žemės partnerystės ryšiai unikalūs savo trukme ir turiniu – jie užsimezgė dar „Šaltojo karo“ laikais. Šiuos ryšius itin sutvirtino kultūros dienų programos, lietuvių rengtos Zalcburge,o zalcburgiečių – mūsų šalyje.
2010-aisiais pažymint Lietuvos ir Zalcburgo žemės partnerystės 40-metį, viena iš Zalcburgo gatvių buvo pavadinta Vilniaus vardu, o Lietuvos sostinėje atsirado Zalcburgo alėja.
Garbingą sukaktį mininčią Lietuvos ir Austrijos draugiją taip pat kūrė Zalcburgo bičiuliai – su tenykščiu universitetu bendradarbiavę profesorius Gintautas Žintelis, kiti mokslininkai, dabartinis Lietuvos garbės konsulas Austrijoje architektas Erichas Wagneris.
Draugijos veikla ypač įsibėgėjo ir tapo pastebima, kai 2012-aisiais jai vadovauti pradėjo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Petras Kunca. Jo muzikiniai ryšiai praturtino draugijos kalendorių įspūdingais koncertais ir susitikimais su austrų menininkais.
Austrijos užsienio reikalų ministerijos iniciatyva beveik tuo pat metu įkurta Austrų literatūros skaitykla, veikianti Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, tapo ištikimu draugijos partneriu organizuojant įvairius renginius, tarp jų – sukakčių, nacionalinių švenčių paminėjimus, pažintines keliones. Apie tai pradėdama jubiliejams skirtą vakarą kalbėjo bibliotekos direktorė Emilija Banionytė.
Pati skaitykla yra nuostabi vieta semtis žinių apie Austriją, jos kultūrą ir istoriją, susipažinti su austrų literatūra, tobulinti vokiečių kalbos įgūdžius. Čia sukaupta ir nuolat pildoma vienintelė Lietuvoje Austrijos leidinių kolekcija, kurią šiuo metu sudaro apie 7 tūkst. knygų.
Be to, skaitantys vokiškai ir mėgstantys bendrauti bibliotekos lankytojai susitinka šios skaityklos vyriausiosios bibliotekininkės Karmelos Rudaitienės vadovaujamo klubo renginiuose.
Pasak P.Kuncos, šiuo metu draugija vienija apie 40 aktyvių narių. Tarp jų yra nemažai kultūros žmonių – bibliotekininkų, istorikų, muzikantų, teatralų, rašytojų. Čia laukiami visi, kuriems artima Austrija ir vokiečių kalba, kurie gali ir nori prisidėti prie abiejų šalių kontaktų stiprinimo.
Tai viena galimybių praplėsti žinias ne tik apie Austriją, bet taip pat apie bendrą abiejų šalių praeitį. Kitąmet tokių progų greičiausiai bus ne viena, nes minėsime Lietuvos ir Zalcburgo žemės partnerystės 50-metį. Tam rengiasi taip pat Lietuvos ir Austrijos draugija.
O artimiausiu metu draugijos nariai ketina aplankyti dviejų šalių istoriją menantį Vilkyškių miestelį Vakarų Lietuvoje, kurio viena įžymybių – paminklas XVIII a. Zalcburgo tremtiniams protestantams. Mat čia, dėl maro ir choleros epidemijų ištuštėjusiuose ūkiuose, kadaise buvo apgyvendinti kontrreformacijos šalininkų persekioti zalcburgiečiai.
Lietuvoje ir Austrijoje yra išlikę daug abi tautas siejančių pėdsakų. Draugija kviečia jų ieškoti kartu.
Asta Andrikonytė
Pauliaus Olšausko nuotraukos
Skaitykite daugiau: