Šiuolaikinės muzikos festivalio “Iš arti” svečiai – Zalcburgo šiuolaikinės muzikos ansamblis “NAMES”

 

 

315436857_634701068238590_2591796512672254882_n

Šiltą, rudenišką lapkričio 11 dienos vakarą Kauno filharmonijos salėje svečiavosi talentingi jaunieji Zalcburgo muzikai. Jų ansamblio pavadinimas – angliškų žodžių „New Art and Music Ensemble Salzburg“ pirmosios raidės – NAMES.

Šiuolaikinės muzikos festivalis “Iš arti” yra tapęs nedaloma Kauno muzikinio gyvenimo dalimi. Nuo pat susikūrimo 2009 metais kasmet vykstantis renginys yra gera proga kauniečiams ir miesto svečiams artimiau susipažinti su šiuolaikinės muzikos naujovėmis, įdomiausiais kūriniais, jų kūrėjais bei atlikėjais. Šiuometinė Austrijos atlikėjų viešnagė tapo ryškiu festivalio akcentu, jo puošmena.
Nedidelis profesionalių atlikėjų būrelis (vadovas – pianistas Matthias Leboucher) pateikė klausytojams ambicingą programą, kurią sudarė klausytojams mažiau žinomi, tačiau šiuolaikinės muzikos pasaulyje pripažinti austrų – Klauso Lango, Peterio Jakoberio, Christopho Herndlerio, vokietės Carolos Bauckholt, amerikiečio Michaelio Gordono kūriniai. Minėtieji autoriai kiekvienas savaip naujai praturtino muzikinių (ir ne tik jų) raiškos priemonių paletę, pritaikė netikėtus garso šaltinius – banko kortelių, striukių ir užtrauktukų braukymo „melodijas“ ir „ritmus“, tradicinius karvių barškalus, hepeningo, pantomimos elementus, instrumentų tembrų modifikavimo, reverberacijos, garsų samplaikos ir kitokius akustikos efektus, elektronikos ir kompiuterines priemones. Koncerto pabaigoje austrų atlikėjai pateikė malonią staigmeną – puikiai atliktą lietuvių kompozitoriaus Ramūno Motiekaičio spalvingo ir kontempliatyvaus kūrinio „Melancholijos erdvės“ fleitai, klarnetui, violončelei ir fortepijonui“ premjerą, kurią šiltai sutiko Kauno filharmonijos salėje gausiai susirinkę klausytojai.
Malonu paminėti, kad šis unikalus, praplečiantis intelektinius ir emocinius horizontus muzikos vakaras įsiliejo ne tik į festivalinę, bet ir į Kauno – šių metų Europos kultūros sostinės renginių programą, atspindėjo Lietuvos ir Austrijos kultūrinių ryšių plėtros istoriją. Idėja sukurti Zalcburgo ir Kauno kompozitorius ir atlikėjus vienijantį renginį prieš porą metų kilo Lietuvos ir Austrijos draugijos (LAD) valdybos posėdyje. Valdyba pritarė sumanymui pasiūlyti Zalcburgo tarptautiniam „Mozarteumo“ fondui idėją apjungti Fondo rengiamo šiuolaikinės muzikos festivalio „Dialogai“ renginį Kaune ir Kauno festivalio „Iš arti“ renginį Zalcburge, suburiant abu renginius į bendrą festivalį „Dialogai iš arti“. Buvo aptarta galimybė keistis Kauno ir Zalcburgo šiuolaikinės muzikos kompozitorių ir atlikėjų programomis, dalyvaujant atitinkamuose renginiuose abiejuose miestuose. Su šia idėja Zalcburgo tarptautinio fondo „Mozarteum“ vadovybę supažindino specialiai tuo tikslu į Zalcburgą nuvykę LAD valdybos pirmininkas prof. Petras Kunca ir festivalio „Iš arti“ meno vadovė muzikologė Viltė Žakevičiūtė. „Mozarteume“ šiai dėjai buvo pritarta ir ji būtų pradėta įgyvendinti, tačiau visą planavimą sutrukdė prasidėjusi koronaviruso pandemija. Šiais metais V. Žakevičiūtė atrado būdą kaip įgyvendinti panašią idėją: padedant Zalcburge reziduojančiai kaunietei, Vilniaus Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos ir Zalcburgo „Mozarteum“, taip pat Graco universitetų absolventei, didelei šiuolaikinės muzikos entuziastei Silvijai Čiuladytęi, Viltė surado kontaktą su ansamblio „NAMES“ vadovu Matthiasu Leboucheru, aptarė su juo programą ir realizavo idėją pakviesti šį ansamblį į Kauną.
Mes, keli LAD nariai – P. Kunca, Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijos direktorius R. Simanavičius ir šio straipsnio autorius – buvome šio vakaro Kauno filharmonijoje sėkmės liudininkai, sveikinome festivalio „Iš arti“ vadovybę, pateikusią miesto visuomenei prasmingą tarptautinį renginį.
Doc. Rimantas Astrauskas
Nuotraukos autorius – Matas Gineika


Tarptautinio šiuolaikinės muzikos festivalio “Iš arti” meno vadovės muzikologės Viltės Žakevičiūtės laiškas apie ansamblio NAMES pakvietimą koncertuoti Kaune:

Gerb. profesoriau Kunca,

šiltai prisimenu mūsų kelionę į Austriją. Ji turėjo net diplomatinio prieskonio, bet praėjus tam tikram laikui koncerto organizavimą teko pakoreguoti ir realizuoti naujais individualiais būdais.

Zalcburgo „Mozarteumo“ universiteto absolventės Silvijos Čiuladytės paprašiau tiesioginio ansamblio „NAMES“ vadovo kontakto. Susisiekusi su juo per socialinius tinklus, trumpai nupasakojau festivalio ketinimus pakviesti zalcburgiečius į Kauną. Aptarėme programą, finansinius klausimus. Deja, ir čia vis dar trukdė pandemija. Teko koreguoti planus, NAMES vizitą kelti į vėlesnį laiką. Tiesa, vėlesnis laikas padiktavo ir kiek kitokias sąlygas. Kaip galėjote pastebėti, šiais metais didžiausias festivalio dėmesys buvo skiriamas Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos ir Estijos) šiuolaikinės muzikos pristatymui. Austrų ansamblis šiek tiek iškrito iš konteksto, tačiau jų atliekama Ramūno Motiekaičio kūrinio „Melancholijos erdvės“ premjera, parašyta festivalio užsakymu specialiai šiam ansambliui, natūraliai leido svečius integruoti į festivalio programą.

Festivalio kontekste koncertas tikrai išsiskyrė ypatingu profesionalumu, gaivališku muzikalumu ir atida šiuolaikinės muzikos pulsui. Atlikėjai – patys tikriausi entuziastai, puikūs muzikai. Žavi jų gebėjimas groti ansamblyje. Visi tarsi vienas organizmas: Marina Iglesias (fleitos), Marco Sala (klarnetai), Valerie Fritz (violončelė), Alexander Bauer ( fortepijonas/elektronika), Matthias Leboucher (fortepijonas, ansamblio vadovas).

Asmeniškai labai džiaugiuosi kad šis koncertas pagaliau įvyko ir publika galėjo gėrėtis puikiu koncertu bei patirti aukščiausio meistriškumo ansamblio narių muzikalumą.

NAMES nariai – paprasti, šilti jauni žmonės. Tikiuosi, kad Kaunas jiems paliko tik gerus įspūdžius ir ateityje sulauksime ne vieno gražaus bendradarbiavimo rezultatų.

Šilti linkėjimai Lietuvos ir Austrijos draugijai,

Viltė Žakevičiūtė